Jak zadbać o zdrowie psychiczne po powrocie z urlopu?

Wiele osób po powrocie z wakacji odczuwa depresję. Dezorganizacja spowodowana zaniedbaniem codziennych zadań podczas nieobecności, zbyt krótki czas odpoczynku lub niewłaściwa forma relaksu mogą wpłynąć na złe samopoczucie. Często udajemy się na urlop z nadzieją odpoczynku od codziennych obowiązków, problemów, ale kiedy żyjemy w długotrwałym stresie, czasami kilka dni wakacji może być niewystarczające lub podziałać wręcz demotywująco. Życie w ciągłym biegu, pracoholizm, bardzo nieregularny tryb życia i zbyt mała ilość snu wykańczają nie tylko nasz organizm, ale również naszą psychikę. Ponowne stawienie czoła rzeczywistości po nieobecności może być przytłaczające i trudne.

Ważne jest, aby każdy, kto doświadczył depresji po powrocie z wakacji, rozpoznał znaki ostrzegawcze, aby móc szukać natychmiastowej pomocy. Aktywność fizyczna, odtwarzanie kojącej muzyki, prowadzenie dziennika i poświęcenie czasu dla siebie bez rozpraszania uwagi – mogą okazać się pomocne dla osób, które doświadczają depresji odzyskać stabilność emocjonalną. Nie możemy jednak bagatelizować jej objawów, dlatego warto skorzystać z konsultacji z psychiatrą.

Czym właściwie jest dobrostan psychiczny?

Zdrowie psychiczne określane jest jako dobre samopoczucie, równowaga psychiczna, czyli prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Nie chodzi tylko o dobre samopoczucie emocjonalne. Zwróć uwagę na to, co wpływa na zdrowie psychiczne i jak właściwie o nie dbać.

Skuteczne sposoby świadomego dbania o zdrowie psychiczne są zależne od wieku i fazy rozwojowej każdego człowieka, począwszy od małego dziecka w wieku przedszkolnym aż po wiek senioralny. Każdy etap życia niesie za sobą inne zadania rozwojowe, inne wyzwania, potrzeby i oczekiwania, tym samym na każdym etapie życia mogą się pojawić związane z tym zagrożenia dla utrzymania równowagi psychicznej i nowe wyzwania wymagające wzmacniania zdrowia.

Definicje zdrowia psychicznego podkreślają, że jest to nie tylko brak choroby, ale pożądany stan dobrego samopoczucia, który umożliwia sprawne funkcjonowanie w swoim środowisku i obszarach życiowego funkcjonowania, umożliwia zachowanie równowagi emocjonalnej, rozwój osobisty i satysfakcjonującą, jakość życia.

W codziennym funkcjonowaniu nie możemy zapominać o dbaniu o siebie m.in. przez właściwy odpoczynek (nie tylko podczas wakacji). To normalne, że będziesz doświadczać wielu skrajnych emocji w różnym czasie. Wśród nich może się pojawić radość, frustracja, zaburzenia nastroju czy poczucie zmęczenia. Zawsze, gdy czujesz się przytłoczony, poświęć trochę czasu na rozładowanie stresu i napięcia. Upewnij się, że masz wokół siebie osoby, które mogą okazać Ci wsparcie. Postaraj się wygospodarować czas tylko dla siebie, aby zaspokoić własne potrzeby.

Czy potrafisz odpoczywać?

Nie ma oczywiście złotej rady jaka forma relaksu przynosi odpoczynek. Jest jednak parę kwestii, którym warto się przyjrzeć. Być może odnajdziesz powód, przez który tak trudno jest Tobie osiągnąć stan pełnego odpoczynku.

Właściwego odpoczynku można się nauczyć, tak jak wielu innych czynności. Wystarczy, że wprowadzisz w życie 4 ważne kroki: pozwolenie sobie na odpoczynek, zaplanowanie odpoczynku, przygotowanie się do odpoczynku i sam odpoczynek (Ty decydujesz o jego formie).

Jak zmienić nawyki w pracy po powrocie z urlopu?

Dobrze zaplanowana regeneracja zapewni nam oddech, którego potrzebujemy i odnowi nasze zapasy energii, aby być bardziej wydajnym po powrocie do pracy. Ważne jest, aby utrzymać ten systematyczny i regularny tok działania nawet po wakacjach. Niestety wcale nie jest to takie proste. Warto korzystać z zasobów silnej woli, a gdy odświeżamy umysł i stopniowo wprowadzamy nowe nawyki, mamy ich więcej. Najlepiej zacząć od czegoś prostego, na przykład włączenia ćwiczeń do naszej codziennej rutyny. To nic spektakularnego, jeśli w ogóle nie ćwiczymy. Może zastąpić windy ze schodami, parkować samochody dalej od miejsc pracy, wysiąść wcześniej lub w ciągu dnia odbyć intensywny 15-minutowy spacer po firmie.

Kolejnym dobrym nawykiem jest poświęcenie pierwszych kilku godzin pracy na rzeczy, które są najważniejsze i wymagają największej uwagi. Po 17:00 wszyscy wychodzą z biura i odkładanie ich nie jest najlepszym pomysłem.

Wprowadzaj zmiany małymi kroczkami, dzień po dniu, a po jakimś czasie zauważysz ich korzystny wpływ na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.