Diagnoza ADHD osób dorosłych 

Zaburzenie ADHD (zwane także Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej) to zespół objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na ADHD mają problemy ze skupieniem uwagi, często się rozpraszają i są nadpobudliwe. Bywają również impulsywne i nerwowe, a ich zachowanie może być niestabilne. Uchodzą za osoby niezorganizowane, leniwe, agresywne lub niesystematyczne. Zaburzenie ADHD może mieć bardzo negatywny wpływ na życie osobiste i zawodowe chorego, dlatego warto podjąć działania w zakresie diagnozy.

Uważa się, że przyczyną ADHD są nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego – poszczególne struktury mózgu rozwijają się w nierównomiernym tempie. Dlatego właśnie ADHD określa się mianem zaburzenia neurorozwojowego. Stwierdzono, że ADHD ma w pewnym zakresie dziedziczne podłoże. Oprócz tego istnieje szereg czynników, które mogą nasilać objawy. Zalicza się do nich: nieprawidłowości w przebiegu ciąży, niedotlenienie okołoporodowe, urazy głowy, zatrucia, zaniedbania środowiskowe.

Charakterystyczne objawy ADHD u osób dorosłych

ADHD dorosłych, to wśród społeczeństwa wciąż jeszcze bardzo kontrowersyjny temat. Diagnoza ADHD u osób dorosłych jest często trudna, ponieważ objawy mogą być łatwo mylone z objawami innych chorób lub zaburzeń. ADHD może również rozwinąć się wraz z wiekiem, co oznacza, że osoba może mieć problemy z koncentracją, czy impulsywnością od dłuższego czasu, nawet jeśli nigdy wcześniej nie została zdiagnozowana. Objawy ADHD mogą być podobne m.in. do depresji lub nerwicy natręctw. Dorosły może również skarżyć się na problemy z opanowaniem złości, nadmierną aktywnością, ale też na silne wahania nastroju, czy trudności z dostosowywaniem się do nowych sytuacji i zmian.

ADHD u dorosłych wpływa również na problemy w życiu osobistym, rodzinnym oraz w pracy.  Charakterystycznym zachowaniem jest brak cierpliwości do otoczenia oraz trudność z ukończeniem rozpoczętych czynności, co wpływa na mniejszą efektywność i brak wykorzystania swojego potencjału, ale jednocześnie na niezadowolenie ze swoich dokonań.

Jak przebiega proces diagnozy ADHD?

Leczenie ADHD warto rozpocząć od diagnozy psychologicznej, która składa się z 2-3 spotkań z psychologiem klinicznym. Pierwszy etap, to wywiad, podczas którego specjalista zadaje nam pytania niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Najważniejszym elementem diagnozy jest wypełnienie testów psychometycznych w obecności psychologa. Ostatnie spotkanie to przekazanie i omówienie diagnozy oraz wynik w formie opinii psychologicznej. Monika Talarowska, nasz doświadczony specjalista w zakresie psychologii i psychoterapii omówi z Państwem wynik i zaproponuje najskuteczniejszą formę leczenia. Po zakończeniu diagnozy otrzymają Państwo opinię psychologiczną, która jest niezbędna do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego oraz psychoterapii.

Koszt diagnozy ADHD u osób dorosłych wynosi od 260 zł do 300 zł za jedno spotkanie (cała diagnoza składa się z 2-3 spotkań). 

Leczenie ADHD to zazwyczaj długi i złożony proces, jednak warto podjąć ten wysiłek, aby złagodzić objawy ADHD, nauczyć się z nimi żyć i lepiej zacząć lepiej je rozumieć. Dzięki temu nasze życie może stać się o wiele łatwiejsze i bardziej wartościowe.

Zapisz się na wizytę lub uzyskaj więcej informacji pod numerem telefonu 691 070 075 lub 42 251 51 51.

Czytaj więcej

Niewiadomska Anna

Najbliższy wolny termin
2024-06-18 o 16:00
Umów wizytę

Gurowska Natalia

Najbliższy wolny termin
2024-06-19 o 09:00
Umów wizytę

Talarowska Monika

Najbliższy wolny termin
2024-06-25 o 13:00
Umów wizytę