Maski depresji - co to takiego?

Przeważnie o depresji myślimy stereotypowo.

To znaczy, że wyobrażamy sobie osobę zmagającą się z depresją jako apatyczną, zrezygnowaną, zaniedbaną, często niemającą siły, by wstać z łóżka.

Czym są zatem maski depresji? Nie jest to termin nowy, ale nie wszedł on jeszcze na dobre do specjalistycznej literatury z dziedziny psychologii.

Maski depresji mogą przybierać rozmaity charakter. Pierwszy ich rodzaj to: - maski psychopatologiczne, czyli np. zaburzenia lękowe, przewlekłe lub nagłe, a także fobie i natręctwa. - do drugiego rodzaju masek zaliczymy fizyczne symptomy bólowe, tj. ucisk w klatce piersiowej, kłucia serca, pulsowanie głowy, uczucie szumu w uszach, nerwobóle takie jak drętwienie, pieczenie czy swędzenie kończyn połączone z uczuciem niepokoju - do trzeciej kategorii masek depresji wrzucimy zaburzenia dobowego rytmu biologicznego, problemy z zasypianiem, nadmierna senność w ciągu dnia, płytki sen, utratę łaknienia i nadmierny apetyt.Wszystkie te objawy mogą być bardzo zwodnicze i sugerować inne choroby naszego organizmu. Dlatego wsłuchujmy się w siebie, obserwujmy siebie i swoich najbliższych. Gdy sami nie możemy sobie pomóc, dobrze skonsultować się ze specjalistą. W Poradni EGO dysponujemy zespołem psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, specjalizujących się na co dzień w pomocy i w leczeniu pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi.

18 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ul. Limanowskiego 194/196, 91-027 Łódź
Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna EGO

Jesteśmy czynni od pon. do pt. w godz. 8:00-20:00

Konsultacje on-line prowadzimy również w soboty!

42 251 51 51

691 070 075