Pewnym krokiem w nowy rok!

Czy w nowy rok weszliście z gotową listą postanowień? Czy takie spisywanie zamierzeń i celów do zrealizowania ma w ogóle sens?


Oczywiście! Zrealizowanie zobowiązań narzuconych sobie samemu daje niesamowitą frajdę i poczucie sprawstwa. Niestety, niewypełnianie postanowień kończy się utratą wiary w siebie i pogłębieniem przekonania o własnej niemocy. Jak zatem obchodzić się z naszymi noworocznymi postanowieniami?


1) Formułowanie postanowień – używaj formy „Chcę” coś osiągnąć, a nie „chciałbym”. Druga forma sama w sobie rodzi pewne przypuszczenie…

2) Planuj cele najlepiej na piśmie, a nie tylko w głowie! Cele powinny zawierać również wskazówki ich realizacji.

3) Mierz siły na zamiary. Lepiej założyć mniejszy plan niż porwać się na 10 ambitnych zamierzeń.

4) Załóż cele, które są realistyczne i zgodne z Twoimi możliwościami, np. chcesz zacząć biegać? Super, ale nie musisz od razu w tym roku przebiec maratonu. Wystarczy postanowienie o systematycznym treningu 2 razy w tygodniu.

5) Dziel duże zadania na etapy. Chcesz zrzucić parę kilo? Podziel swój zakładany spadek wagi na miesiące i z zaciekawieniem obserwuj i odnotowuj spadek wagi na poszczególnych etapach. Nic nie mobilizuje bardziej do dalszego działania!

6) Poszukaj bratniej duszy, z którą możesz dzielić swoje cele i wspólnie je realizować. Taka osoba może być również motywatorem i dużym wsparciem, nawet jeśli sama nie będzie brała udziału w dążeniu do wyznaczonego celu.

7) Konkretyzuj swoje cele. Stwierdzenie „Chcę nauczyć się języka niemieckiego w tym roku: jest bardzo ogólne, dlatego warto je uszczegółowić i określić poziom znajomości na jakim chciałbyś zakończyć naukę w tym roku – np. średniozaawansowany.

i wreszcie po 8) Nie pozwól by nieprzewidziane sytuacje (na które nie masz wpływu) odwiodły Cię od ukończenia całego planu. Niech optymizm i pozytywna energia będą z Tobą!


5 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ul. Limanowskiego 194/196, 91-027 Łódź
Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna EGO

Jesteśmy czynni od pon. do pt. w godz. 8:00-20:00

Konsultacje on-line prowadzimy również w soboty!

42 251 51 51

691 070 075