Skąd się bierze depresja u młodzieży?

Depresja wśród młodzieży to powszechne, a niestety rzadko dostrzegane zjawisko. Szacuje się, że w ciągu pierwszych 18 lat życia na tę chorobę może zapadać nawet 20 % populacji. Jeśli chodzi natomiast o zaburzenia o charakterze depresyjnym, to liczby są nieubłagane – od 5 do 8 proc. dzisiejszych nastolatków boryka się z tymi właśnie zaburzeniami.Jakie są 4 główne czynniki powodujące zaburzenia depresyjne u nastolatków?

- po pierwsze czynnik genetyczny – jeżeli rodzic cierpiał bądź cierpi na depresję, to jego dziecko jest 3-krotnie bardziej podatne na zachorowanie na tę chorobę. Skala dziedziczenia depresji sięga nawet 50 proc. przypadków. To szczególnie czynniki genetyczne wpływają na prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka objawów depresji i lęku.- po drugie czynnik rodzinny – najczęściej wyzwalaczem depresji jest zaistnienie stresora w najbliższym dla dziecka otoczeniu, czyli zazwyczaj w kręgu rodzinnym. Mogą to być: śmierć matki lub ojca, przemoc fizyczna, molestowanie seksualne, chłodne relacje z rodzicami, brak zainteresowania i brak czułości, uzależnienia członków rodziny, niski status ekonomiczny w rodzinie, patologiczna forma funkcjonowania rodziny… powodów można mnożyć.

- po trzecie czynnik osobowościowy – może być wrodzony bądź wtórny, a wiąże się z niską samooceną, dużą samokrytyką wobec samego siebie, niskim poziomem umiejętności psychospołecznych, negatywnym podejściem do świata.- po czwarte czynniki związane z tzw. wyzwalaczem stresu. Ta ostatnia kwestia mocno łączy się ze wszystkimi wymienionymi powyżej. Szacuje się, że nawet 70% dzisiejszych nastolatków borykających się z depresją, doświadczyło traumatycznego przeżycia, np. uczestniczyło w wypadku, zapadło na inną chorobę fizyczną, przez co doświadczyło również kalectwa. Wśród tego typu stresorów równie ż wymienia się odrzucenie przez rówieśników, nieszczęście w miłości, porażki w szkole – na polu edukacji, czy też na polu sportowym i towarzyskim, ale również prześladowanie za poglądy czy orientację seksualną.

W kolejnym wpisie na warsztat weźmiemy kwestię objawów depresji u nastolatków oraz formy jej leczenia. Zachęcamy do lektury!

6 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ul. Limanowskiego 194/196, 91-027 Łódź
Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna EGO

Jesteśmy czynni od pon. do pt. w godz. 8:00-20:00

Konsultacje on-line prowadzimy również w soboty!

42 251 51 51

691 070 075