Superwizja w procesie psychoterapii

Każda osoba, która korzysta z psychoterapii, prędzej czy później spotka się z określeniem SUPERWIZJA, które w uproszczeniu oznacza spotkanie psychoterapeutów prowadzone przez SUPERWIZORA. Superwizor to psychoterapeuta z dużym doświadczeniem zawodowym po specjalistycznym szkoleniu, która pomaga kształcić się i rozwijać innemu specjaliście.

Podczas superwizji są omawiane konkretne przypadki, z którymi psychoterapeuta spotkał się na sesji psychoterapeutycznej – wszystkie przemyślenia, pytania, czy wątpliwości. Możesz być spokojny o ochronę swoich danych osobowych oraz wrażliwych informacji, ponieważ superwizje odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad etyki psychologicznej. Głównym celem tych spotkań jest udzielenie Pacjentowi jak najlepszej, skutecznej pomocy. Obiektywizm innych uczestników spotkania umożliwia zweryfikowanie diagnozy, planu terapii oraz obserwowanie złożonych zjawisk zachodzących w relacji terapeutycznej.

Formy superwizji

Superwizja odbywa się w formie indywidualnej lub grupowej. To powszechnie stosowana praktyka umożliwiająca rozwój zawodowy psychoterapeuty, prowadzona niezależnie od stażu pracy. Korzystają z niej zarówno psychoterapeuci na początku swojej drogi w tym zawodzie, jak i o wiele bardziej doświadczone osoby. Zgodnie z zasadami kodeksu etycznego psychoterapeuty, każdy psychoterapeuta powinien mieć swojego superwizora.

Superwizja w psychoterapii daje możliwość zwiększania samoświadomości w pracy zawodowej terapeuty, co bezpośrednio przekłada się na jakość udzielanej pomocy swoim pacjentom. Superwizant w trakcie trwania superwizji może przyjrzeć się z innej perspektywy relacji terapeutycznej. Nikt z uczestników spotkania nie rozwiąże za niego problemu, natomiast podczas superwizji otrzyma wsparcie, które umożliwi mu lepsze zrozumienie swojego Pacjenta. Refleksja i analiza przedstawionego przez psychoterapeutę problemu jest szczególnie istotne ze względu na złożoność różnych zjawisk natury intrapsychicznej i interpersonalnej.

Czemu superwizja jest tak ważna w psychoterapii?

Psychoterapeuta jest zaangażowany emocjonalnie z terapię z Pacjentem, dlatego czasami potrzebna jest osoba z zewnątrz, która ma możliwość obiektywnej oceny sytuacji. Superwizja to pomoc dla terapeuty, aby mógł pracować w bardziej efektywny sposób. Trzeba mieć tutaj na uwadze, że psychika ludzka jest bardzo złożona, dlatego mogą pojawić się liczne trudności w pracy z tak wrażliwym obszarem. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu psychoterapeuty, superwizora i innych specjalistów znacznie łatwiej jest znaleźć właściwe rozwiązanie.