Sesja psychoterapii/ porada psychologiczna

W trakcie terapii indywidualnej pomiędzy pacjentem a terapeutą tworzy się więź uczuciowa, która jest związana z pełnieniem wyznaczonych ról, które mają za zadanie osiągnięcie wspólnego celu. Często dla pacjenta terapeuta staje się bardzo ważną osobą, która wypełnia jego deficyty emocjonalne, w tej relacji pacjent odtwarza schematy relacji, jakie miał z innymi znaczącymi osobami.

Dla większości pacjentów istotne jest uzyskanie poczucia, że przy pomocy terapeuty są w stanie poradzić sobie ze swoimi cierpieniami, lękami, problemami, trudnościami z jakimi się borykają. Pacjenci oczekują, że podczas terapii poznają przyczyny swoich problemów, wprowadzą w życie skuteczne metody ich eliminacji, wyznaczą cele leczenia, jak i otrzymają rzetelne informacje o swoich postępach. Aby spełnić te oczekiwania bardzo ważne jest określenie jasnych celów, jakie pacjent chce zrealizować podczas terapii.

W jaki sposób może przebiegać psychoterapia indywidualna?

Może przebiegać zarówno w formie terapii krótko, jak i długoterminowej:

  • Krótkoterminowa, w której koncentrujemy się na problemie zgłaszanym przez pacjenta i wspólnie pracujemy nad jego rozwiązaniem – ta forma pomocy jest skierowana głównie do osób, które zmagają się z konkretną trudnością i chciałyby poprawić lub zmienić dany aspekt swojego życia. Zwykle podczas tego typu terapii do uporania się z problemem wystarcza od ośmiu do maksymalnie dwudziestu sesji psychoterapeutycznych.
  • Długoterminowa, stanowiąca cykl spotkań, podczas których wraz z pacjentem badamy problemowe płaszczyzny jego życia i razem staramy się doprowadzić do poprawy jakości funkcjonowania.

Dla kogo psychoterapia indywidualna?

Ten rodzaj terapii skierowany do wszystkich osób, które nie chcą dłużej same borykać się ze swoimi trudnościami i zdecydowały się skorzystać z fachowej pomocy psychoterapeuty. Tego typu sesje terapeutyczne sprawdzą się, chociażby w przypadku pacjentów cierpiących na:

  • dolegliwości psychosomatyczne,
  • depresję i zaburzenia nastroju,
  • zespół stresu pourazowego,
  • zaburzenia osobowościowe,
  • zaburzenia odżywiania,
  • uzależnienie (od narkotyków, alkoholu itp.).

Na psychoterapię indywidualną mogą ponadto zgłosić się osoby, które mają trudności z budowaniem i utrzymywaniem satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, a także dorośli z rodzin dysfunkcyjnych DDA/DDD

Czytaj więcej