Psychoterapia / terapia psychologiczna par Łódź

Długotrwały związek, zarówno nieformalny, czy ten połączony węzłem małżeńskim to szczególna relacja. Dwie obce sobie osoby łączy miłość, która sprawia, że postanawiają iść razem przez życie. W związkach par i małżeństw zostają połączone dwie odrębne jednostki, które mogą wywierać silny wpływ na siebie nawzajem. Każde z nich niesie za sobą pewien określony bagaż doświadczeń, dlatego pomimo staraniom zdarza się, że mogą porozumieć się jedynie w pewnym ograniczonym zakresie. Z czasem wspólne rozmowy oraz spory pomagają im w poznawaniu siebie nawzajem. Stopniowo każde z nich angażuje siebie, swoje uczucia, nadzieje, plany w ten związek. Dobry, pełny związek to równowaga między bliskością i zależnością od drugiej osoby a zachowaniem własnej autonomii. Zdarza się, że równowaga ta zostaje zachwiana i pojawia się kryzys, którego partnerzy nie potrafią samodzielnie rozwiązać. Terapia par jest propozycją dla osób, które chcą zrozumieć co doprowadziło do impasu i na nowo budować swoją relację.

Terapia par i małżeństw Łódź

Związek niesie za sobą wiele szans, ale jednocześnie wiele zagrożeń, ponieważ dzieląc z kimś swoje życie wystawiamy się na konfrontacje ze swoimi największymi trudnościami. Psycholog psychoterapeuta zajmujący się terapią par i małżeństw pomaga zrozumieć siebie nawzajem, stara się pokazać sytuację, w której znalazła się para z zupełnie innej perspektywy, z zewnątrz. Pomaga to zrozumieć zachowanie drugiej osoby, a jednocześnie pomaga w uzyskaniu informacji na temat, jak nasze działania wpływają na nią.

Psychoterapia par w nurcie systemowym

Kiedy po kilku podjętych próbach zażegnania kryzysu w związku nie widać jakichkolwiek zmian na lepsze, warto zdecydować się na wspólną terapię. Można znaleźć wiele pozornych przyczyn kryzysu w relacji. Zwykle podstawą jest jednak brak komunikacji w związku – braku przedstawienia w jasny sposób swoich oczekiwań, przy jednoczesnym braku słuchania drugiej osoby.

Psychoterapia w nurcie systemowym uświadamia nam, że kryzys nie pojawia się tylko z powodu jednej osoby, a związek wymaga ciągłych kompromisów i pracy nad sobą. Psychoterapeuta psycholog podczas trwania terapii może również zasugerować dodatkowo potrzebę zrealizowania psychoterapii rodzinnej, czy psychoterapii młodzieży, aby otworzyć całą rodzinę na wzajemną komunikację. Zgodnie z założeniami nurtu psychoterapii systemowej wszyscy członkowie rodziny tworzą spójną całość, a kryzys małżeński może oddziaływać również na dzieci.

Czytaj więcej

Terapia par/małżeństw skierowana jest dla osób, które:

  • Pragną na nowo odzyskać do siebie zaufanie
  • Chcą poprawić komunikację w związku
  • Pragną wspólnie poradzić sobie z trudnym doświadczeniem np. choroby, zdrady, żałoby w rodzinie
  • Przeżywają kryzys związany ze zmianą etapu życia np. syndrom pustego gniazda
  • Przestały odczuwać satysfakcję w relacji seksualnej
  • Odczuwają, że wcześniejsze związki lub relacje z rodziną pochodzenia nadmiernie wpływają na obecny związek

Pierwsze jedno lub dwa spotkania służą konsultacji i zdiagnozowaniu problemów pary, a następnie ustaleniu obszarów do pracy terapeutycznej.

Możesz umówić wizytę on-line w systemie e-rezerwacji lub telefonicznie 691 070 075 lub 42 251 51 51

Czytaj więcej