Korzyści z uczestnictwa w terapii grupowej

Dorosłość najczęściej jawi się młodym ludziom, jako czas spełnienia marzeń, beztroski i swobody. Przecież dorosły nie podlega nakazom, niczego nie musi, zarabia pieniądze. Niestety bardzo szybko okazuje się, iż jest zupełnie odwrotnie, pojawiają się nowe obowiązki i wyzwania, na które wielu wchodzących w dorosły świat ludzi nie było przygotowanych. Co należy zrobić w takiej sytuacji, gdzie szukać pomocy? Czy terapia grupowa dla młodych dorosłych to dobry pomysł? Czas poszukać odpowiedzi.

Terapia grupowa, czy to działa?

Fakt, że w torebce lub portfelu pojawił się nowy dowód osobisty, nie oznacza, że staliśmy się nagle innymi ludźmi ani, że zmieniło się nasze postrzeganie świata. To świat zaczął zmieniać swoje nastawienie do nas. Co gorsza, uczynił to nagle i bardzo brutalnie. Sytuacji nie ułatwia też postawa najbliższych, którzy często oczekują od „nowego dorosłego” partycypowania np. w utrzymaniu rodziny, co wiąże się z koniecznością szukania źródeł dochodu. Codzienność dostarcza nowych dowodów na to, że otoczenie nie chce już widzieć w młodym człowieku chłopca lub dziewczynki, chce partnera, odpowiedzialnego i mądrego.

Podane przykłady to tylko wierzchołek stromej góry, na którą trzeba zacząć się wspinać, lecz jak to zrobić samemu? Ludzie wchodzący w dorosłość są niczym drzewa w lesie, jest ich dużo, lecz każdy musi się zmagać ze swoimi problemami sam. Dlaczego? Ponieważ wstydzi się o tym rozmawiać. Boi się odrzucenia, śmieszności, posądzenia o tchórzostwo lub nieporadność. Właśnie do takich osób wyciągnięta jest pomocna dłoń specjalistów, którzy mając świadomość odizolowania młodych, dorosłych ludzi, starając się skupić wokół spraw, uczuć i emocji, z którymi sobie nie radzą. Grupa ludzi złączonych tymi samymi obawami, marzeniami i pragnieniami jest w stanie nawzajem się wesprzeć, zrozumieć i w efekcie znaleźć wspólne rozwiązanie.

Wszyscy nasi specjaliści, którzy realizują terapię grupową są gotowi zainwestować swój czas i wiedzę, by wesprzeć wszystkich uczestników grupy terapeutycznej w jej staraniach o nowe lepsze życie. Wystarczy uczynić pierwszy krok, przełamać obawy i skrępowanie, by spotkać sobie podobnych, którzy też potrzebują zrozumienia, a co najistotniejsze odpowiedzi. Poznając przeżycia innych młodych ludzi, mamy okazję przejrzeć się w nich jak w lustrze. I nagle może się okazać, że wiele spraw wygląda zupełnie inaczej, prościej.

Czy terapia grupowa jest dla każdego?

Dla osoby doświadczającej trudności związanych z rozpoczęciem dorosłego życia, opowiadanie o swoich przeżyciach i uczuciach na forum może wydawać się krępujące. W momencie podjęcia decyzji o dołączeniu do grupy wsparcia, rozpoczęcie terapii poprzedza spotkanie, na którym nasi specjaliści z dziedziny psychoterapii postarają się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości i przeprowadzą odpowiednią kwalifikację. Po tym spotkaniu będą w stanie wskazać, czy terapia grupowa będzie odpowiednią formą wsparcia, czy jednak zaproponują rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej.

O tym, jak bardzo potrzebna jest druga osoba, wie tak naprawdę każdy z nas. Stąd przecież bierze się potrzeba wspólnoty, przyjaźni i wreszcie miłości. Każdy problem, którym możemy się podzielić z zaufaną osobą, staje się znacznie łatwiejszy.

Życie to droga, którą tak czy inaczej, musimy przejść. Dlaczego podążać samemu, skoro obok czeka na nas ktoś przyjazny? Wystarczy zgłosić się do nas i podjąć pierwsze kroki, aby zacząć swoją podróż z odpowiednim wsparciem.

Ukończyłeś osiemnaście lat? Dorosłość zawiodła Twoje oczekiwania? Przyjdź, by poznać odpowiedzi na dręczące Cię pytania:

Podróż przez tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku. Jeśli starczyło Ci odwagi i wytrwałości, by przeczytać ten artykuł do końca, to znaczy, że pierwszy krok masz już za sobą. Nie strać tej szansy.