Konsultacja psychologiczna

Jeśli doświadczasz kryzysu, ciągłego stresu, zaburzeń psychicznych lub innych trudności, z którymi nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie i jednocześnie osoby z Twojego otoczenia nie są w stanie Ci pomóc, to warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Nie jesteś skazany na osamotnienie i pogarszanie się Twojego stanu. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy dostęp do psychologów, którzy są przeszkoleni w udzielaniu pomocy.

Niestety wiele osób wstydzi się przyjść na wizytę, co nie pomaga rozwiązać problemów i zwykle prowadzi do pogorszenia sytuacji. Pamiętaj, że psycholog nie będzie Cię oceniał, chce po prostu pomóc. Zadba też o Twój komfort i bezpieczeństwo podczas spotkań – będzie się odnosił do Ciebie z szacunkiem, dotrzyma tajemnicy zawodowej. Potraktuj to jak wizytę u lekarza. Kiedy chorujesz to naturalne, że szukasz profesjonalnej pomocy. Tak samo jest kiedy Twoja psychika niedomaga.

Czemu służą konsultacje psychologiczne?

Spotkania ze specjalistą mają kilka celów. Pierwszym z nich jest rozeznanie Twojej obecnej sytuacji życiowej, identyfikacji problemów i ich wpływu na Twoje życie. Czasami możesz mieć problem z określeniem źródła czy natury Twoich trudności. Nie martw się, w takiej sytuacji specjalista poprzez odpowiednie pytania pomoże Ci to określić.

Następnie osoba prowadząca konsultacje postawi diagnozę oraz stworzy plan pomocy. Zaproponuje Ci terapię, wsparcie psychologiczne, interwencję kryzysową lub konsultację z lekarzem (psychiatrą, endokrynologiem lub neurologiem).

W niektórych przypadkach warto jednocześnie korzystać z pomocy medycznej i psychologicznej. Zdarza się również, że konsultacje psychologiczne wystarczą do rozwiązania problemu (np. zaprzestanie picia alkoholu po udzieleniu przez specjalistę informacji o wpływie tej substancji na zdrowie i ryzyku rozwoju uzależnienia).

Jak przebiega pierwsza wizyta?

W trakcie konsultacji psycholog kieruje rozmową, zadaje odpowiednie pytania, podsumowuje zebrane informacje. Dodatkowo może wykorzystać profesjonalne narzędzia – testy psychologiczne, kwestionariusze. Dzięki nim zbada różne funkcje psychiczne lub objawy, np. inteligencję, koncentrację i pamięć, osobowość, poziom nasilenia objawów depresji. Opisane procedury pomogą w postawieniu diagnozy i dobraniu odpowiedniej formy pomocy dla Ciebie.

Jeśli zastanawiasz się o co będzie pytał psycholog w trakcie początkowych spotkań, to szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule Pierwsza wizyta u psychologa – o co pyta i jak się przygotować?. Ogólnie można powiedzieć, że będą one dotyczyły obecnej sytuacji życiowej, objawów (czasu trwania, nasilenia w ciągu doby) i ich wpływu na Twoją pracę i relacje. Istotne może być też zebranie wywiadu rozwojowego, który dotyczy przebiegu dzieciństwa i okresu dorastania, edukacji, relacji rodzinnych oraz z rówieśnikami.