Diagnoza ADHD dla dorosłych – Poradnia EGO w Łodzi

Zaburzenie ADHD (zwane także Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej) to zespół objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na ADHD mają problemy ze skupieniem uwagi, często się rozpraszają i są nadpobudliwe. Bywają również impulsywne i nerwowe, a ich zachowanie może być niestabilne. Uchodzą za osoby niezorganizowane, leniwe, agresywne lub niesystematyczne. Zaburzenie ADHD może mieć bardzo negatywny wpływ na życie osobiste i zawodowe chorego, dlatego warto podjąć działania w zakresie diagnozy.

Uważa się, że przyczyną ADHD są nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego – poszczególne struktury mózgu rozwijają się w nierównomiernym tempie. Dlatego właśnie ADHD określa się mianem zaburzenia neurorozwojowego. Stwierdzono, że ADHD ma w pewnym zakresie dziedziczne podłoże. Oprócz tego istnieje szereg czynników, które mogą nasilać objawy. Zalicza się do nich: nieprawidłowości w przebiegu ciąży, niedotlenienie okołoporodowe, urazy głowy, zatrucia, zaniedbania środowiskowe.

Objawy ADHD u osób dorosłych

ADHD dorosłych, to wśród społeczeństwa wciąż jeszcze bardzo kontrowersyjny temat. Diagnoza ADHD u osób dorosłych jest często trudna, ponieważ objawy mogą być łatwo mylone z objawami innych chorób lub zaburzeń. ADHD może również rozwinąć się wraz z wiekiem, co oznacza, że osoba może mieć problemy z koncentracją, czy impulsywnością od dłuższego czasu, nawet jeśli nigdy wcześniej nie została zdiagnozowana. Objawy ADHD mogą być podobne m.in. do depresji lub nerwicy natręctw. Dorosły może również skarżyć się na problemy z opanowaniem złości, nadmierną aktywnością, ale też na silne wahania nastroju, czy trudności z dostosowywaniem się do nowych sytuacji i zmian.

ADHD u dorosłych wpływa również na problemy w życiu osobistym, rodzinnym oraz w pracy.  Charakterystycznym zachowaniem jest brak cierpliwości do otoczenia oraz trudność z ukończeniem rozpoczętych czynności, co wpływa na mniejszą efektywność i brak wykorzystania swojego potencjału, ale jednocześnie na niezadowolenie ze swoich dokonań.

ADHD u dorosłych – jak przebiega proces diagnozy?

Leczenie ADHD warto rozpocząć od diagnozy psychologicznej, która składa się z 2-3 spotkań z psychologiem.

Pierwszy etap, to wywiad, podczas którego specjalista zadaje nam pytania niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Najważniejszym elementem diagnozy jest wypełnienie testów psychometycznych (min. test MOXO i test DIVA) w obecności psychologa.

Ostatnie spotkanie to przekazanie i omówienie diagnozy oraz wynik w formie opinii psychologicznej. Psycholog omówi z Państwem wynik i zaproponuje najskuteczniejszą formę leczenia. Po zakończeniu diagnozy otrzymają Państwo opinię psychologiczną, która jest niezbędna do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego oraz psychoterapii.

Leczenie ADHD to zazwyczaj długi i złożony proces, który może obejmować leczenie farmakologiczne, a także psychoterapię, jednak warto podjąć ten wysiłek, aby złagodzić objawy ADHD, nauczyć się z nimi żyć i lepiej zacząć lepiej je rozumieć. Dzięki temu nasze życie może stać się o wiele łatwiejsze i bardziej wartościowe.

Poradnia_Ego (9 of 10)

Umawianie wizyt

Aby umówić wizytę w Poradni EGO, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem telefonu +48 691-070-075 lub 42 251-51-51. Nasz personel pomoże Ci wybrać odpowiedniego specjalistę i ustali dogodny termin wizyty.

Wizytę można również zarezerwować za pomocą panelu rezerwacji ONLINE.