Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych oraz rozwiązywania trudności emocjonalnych o udowodnionej naukowo skuteczności.     Podstawowym narzędziem pracy terapeutycznej jest rozmowa. W trakcie sesji, w zależności od nurtu pracy psychoterapeuty pacjent może zostać poproszony o wykonanie różnych zadań lub wypełnienie kwestionariuszy, które ułatwią terapeucie poznanie trudności pacjenta, ustalenie celów terapii i dobór odpowiednich technik leczenia. Psychoterapia ma za zadanie uzyskanie możliwie trwałych zmian w funkcjonowaniu Pacjenta oraz podniesienie jakości życia.

Najogólniej rzecz ujmując w psychoterapii chodzi o to by bezpiecznych warunkach i z pomocą terapeuty skonfrontować się z trudnymi doświadczeniami, przeanalizować je w efekcie czego ulegają one ,,przepracowaniu”. W przebiegu terapii pacjent zaczyna dostrzegać, jak problemy wnoszone w proces terapeutyczny są związane z historią jego życia i ma okazję pracować nad zmianą dysfunkcyjnych wzorców myślenia, reagowania emocjonalnego i zachowania.

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Do psychoterapeuty warto zgłosić się między innymi wtedy, gdy:

  • potrzebujesz wsparcia z powodu zmiany życiowej (np. rozstanie, strata bliskiej osoby, zmiana pracy itp.)
  • doświadczasz obniżonego nastroju lub innych stanów psychicznych, które powodują dyskomfort
  • borykasz się z niską samooceną, przez co wycofujesz się z kontaktów społecznych i nie podejmujesz wyzwań
  • doświadczasz silnego stresu, który powoduje ataki paniki lub inne doznania  z ciała np. uczucie ucisku w klatce piersiowej lub przewodzie pokarmowym
  • nie potrafisz samodzielnie regulować emocji lub robisz to w sposób destrukcyjny sięgając po używki
  • chcesz nabyć umiejętność stawiania granic, a także budowania satysfakcjonujących relacji
  • zmagasz się z innym Tobie tylko znanym cierpieniem i potrzebujesz wsparcia
Poradnia_Ego (5 of 10)

Dostępni specjaliści