Anhedonia oznacza utratę zdolności do odczuwania przyjemności. Może ona przebiegać w różnych postaciach np:

  • Anhedonia konsumpcyjna – czyli utrata przyjemności z czynności które były przez nas lubiane
  • Anhedonia antycypacyjna – kiedy straciliśmy chęci do poszukiwania przyjemności, nie oczekujemy na nagrodę, odkładamy nasze hobby na „przyszłość”
  • Anhedonia Społeczna – Mniejsze zaangażowanie w interakcje społeczne, mniejsze zainteresowanie przebywaniem z innymi ludźmi

Anhedonia może też przejawiać się  jako „utrata fantazji”, która kiedyś przynosiła nam wiele ciekawych przygód i doznań.

Z punktu widzenia zdrowia psychicznego anhedonia stanowi objaw, nierzadko bardzo poważnych zaburzeń i chorób psychicznych tj.; epizod depresyjny, zaburzenia depresyjne nawracające, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia organiczne lub zaburzenia psychotyczne.

Najczęściej jednak anhedonia wiąże się z depresją i  może stanowić nawet jej dominujący objaw. Występowanie jej u chorego niesie ze sobą większe ryzyko lekooporności i nawrotowości zaburzeń. 

Leczenie anhedonii jest ściśle związane z leczeniem zaburzenia podstawowego, którego jest objawem. Obecnie są dostępne metody farmakologiczne oraz psychoterapeutyczne szczególnie działające na ten objaw np. w epizodach depresyjnych.

Jeżeli nie odczuwasz przyjemności z tego co kiedyś dawało ci radość, jeżeli przestałeś czekać na przyjemne chwile w swoim życiu i nie potrafisz cieszyć się kolejnym dniem koniecznie zgłoś się do nas. Nasz zespół otoczy cię kompleksową opieką, zdiagnozuje dokładnie twój problem i zaproponuje najlepsze możliwe leczenie.